Alati povezujućeg roditeljstva
Alati povezujućeg roditeljstva pomažu roditeljima i bebama ostvariti dobar početak.
Kada govorimo o povezujućem
roditeljstvu zapravo trebate razmišljati upravo o ovim alatima za
povezivanje, koje će omogućiti uzajamno djelovanje između vas i
vašeg djeteta, koji će vam pomoći da se povežete. Jednom kad se
povežete, odnos između roditelja i djeteta (disciplina,
briga za zdravlje, svakodnevni život s djetetom itd.) postaju
prirodniji i ugodniji.
Upotreba alata neka vam bude početna točka izgradnje osobnog stila roditeljstva – stila koji će se uklopiti u individualne potreba vašeg djeteta.
Alati povezujućeg roditeljstva
- Zbližavanje pri rođenju – prvi dani i sati nakon poroda osjetljivo su razdoblje za majke i bebe. Ako majka i beba nakon poroda provode puno vremena zajedno dolazi do spajanja prirodnog ponašanja novorođenčeta lpke šptiče povezivanje i bioloških osobina majke njegovateljice. Bebama je potrebna njega, a majka ju je spremna pružiti.
- Dojenje – je idealno za upoznavanje vaše bebe. Ono je nešto što neki stručnjaci nazivaju čitanjem bebe. Uspješno dojenje zahtijeva majčin odgovor na znakove koje joj šalje njena beba, što je prvi korak u upoznavanju bebe i izgradnji odnosa povjerenja.
- Nošenje djece – Time što vam je dijete bliže bolje čete ga upoznati. Nošene bebe rjeđe su uznemirene te provode više vremena u stanju tihe pozornosti, a to je stanje u kojemu djeca najviše uče o svojoj okolini.
- Spavanje blizu djeteta - Nema idealne i jedinstvene formule za jedno, jedinstveno mjesto za spavanje. Ono mjesto u kojem se svi članovi obitelji najbolje naspavaju, najbolje je za vašu obitelj. Većina djece, ali ne sva, najbolje spavaju u blizini svojih roditelja. Noć zna biti zastrašujuća za male ljude, pa je spavanje u blizini izvora topline, dodira, njege idealna za smanjenje stresa uzrokovanog odvojenošću.
- Vjerovanje djetetovom plaču - Plač je djetetovm jezik. Djeca plaču kako bi komunicirala, a ne manipulirala.Što je odgovor roditelja na plač osjećajniji, to će dijete naučiti vjerovati svojim roditeljima i vlastitoj sposobnosti komunikacije.
- Ravnoteža i granica – Treba znati kada reći ne, a kad da, te biti dovoljno mudar reći da samima sebi u trenutku kada vam je pomoć potrebna.
- Oprez sa zagovornicima discipliniranja – nakon što rodite biti će puno onih koji će vam udijeliti „dobronamjerne savjete“ o odgoju vašeg djeteta. („prije se to radilo ovako“, „djeca se ne smiju nositi na rukama kako se ne bi razmazila“, „pusti neka se dijete isplače to je dobro za pluća“ i sl.). S vremeno ćete i sami razviti šesto čulo koje će vam s vremenom omogućiti da budete sigurni u vlastiti stil roditeljstva jer vi ipak najbolje poznajete svoje dijete.
Povezujuće roditeljstvo, kao i svaki posao zahtjeva uporabu alata. Što je vaš alat bolji, to ćete lakše i bolje obaviti posao
Nemojte se opterećivati time koliko koristite pojedine alate, jer ponekad niti neće moći sve koristiti (zbog zdravstvenih ili obiteljskih razloga), no učinite najbolje što možete s potencijalima koji su vam na raspolaganju.
Kada govorimo o povezujućem roditeljstvu zapravo trebate razmišljati upravo o ovim alatima za povezivanje, koje će omogućiti uzajamno djelovanje između vas i vašeg djeteta, koji će vam pomoći da se povežete. Jednom kad se povežete,odnos između roditelja i djetta (diciplina, briga za zdravlje, svakodnevni život s djetetom itd. Postaju prirodniji i ugodniji.
Upotreba alata neka vam bude početna točka izgradnje osobnog stila roditeljstva – stila koji će se uklopiti u individualne potreba vašeg djeteta.
Izvor: Povezujuće roditeljstvo, Dr.William i Martha Sears