Kada se javljaju peludne alergije?
Čuvarkuća u suradnji s …
Mnoge su alergije jako slične prehladama. Najlakše ih je prepoznati ako se svake godine javljaju u isto vrijeme.
Iako peludna zrnca čine samo mali udio ukupnog broja čestica u atmosferi, ona su najčešći uzrok alergijskih bolesti dišnog sustava, te predstavljaju jedan od najsnažnijih prirodnih alergena današnjice. Procjenjuje se da u Hrvatskoj 7-10 posto stanovništva pati od alergijske hunjavice, a 3-5 posto od astme. Porast alergija povezuje se s raznim čimbenicima, među kojima je i globalno zatopljenje koje utječe na rast biljaka i povećano stvaranje alergogenog peluda.
Karakteristika peludnih alergija je njihovo periodičko pojavljivanje, vezano uz sezonu pojavljivanja određene vrste peluda u zraku
Povećane emisije ugljičnog dioksida najviše utječu na pelud ambrozije koja je najalergogeniji pelud našeg podneblja. Broj osoba koje su alergične na tu biljku raste iz godine u godinu. Dokazano je i da lebdeće čestice manje od 10 μm prisutne u zagađenom zraku, koje većinom potječu od izgaranja dieselskih goriva, sudjeluju u prenošenju peludnih zrnaca duboko u dišne puteve služeći im kao nosači. No osim što prenose cijela peludna zrnca, one prenose i peludne alergene (granule veličine 0,5-2,5 μm) koji se nalaze u zraku nakon raspadanja peludnih zrnaca. Na taj se način sezona peludnih alergija produžuje na period kada u zraku više ne nalazimo peludna zrnca određene vrste.
To posebno vrijedi za pelud trava koji je sklon raspadanju u određenim vremenskim uvjetima (kišno i olujno vrijeme) i na koji je alergično 90 posto osoba koje pate od alergija na pelud biljaka.
Kako prepoznati peludnu alergiju?
Osobe kod kojih se svake godine u isto vrijeme javljaju simptomi slični prehladi, najvjerojatnije su alergične na pelud. Najčešće se javlja kihanje, svrbež i začepljenost nosa ili vodeni iscjedak iz nosa, suzenje očiju ili pak otežano disanje.
Izvor: Hrvatski časopis za javno zdravstvo, Renata Peternel i Itana Bokan