Koji se pregledi obavljaju u trudnoći?
Korisno je znati kakvi vas sve pregledi očekuju u trudnoći i što od njih očekivati, stoga donosimo popis preporučenih pregleda i pretraga.
Prvi pregled u trudnoći
Prvi pregled – potvrda trudnoće, obavlja se najčešće u 6-8 tjednu ili desetak dana od izostanka menstruacije. Postupak pregleda:
- ginekolog učini vaginalni pregled, ULTRAZVUK i PAPA test
- ginekolog porazgovara s trudnicom ciljano o eventualnim bolestima i bolestima u obitelji. Važno je spomenuti: povišen krvni tlak u obitelji ili prethodnoj trudnoći, poremećaji vezani uz šećernu bolest u obitelji ili prethodnoj trudnoći, a posebno je bitan dijabetes tipa 1 radi ovisnosti o inzulinu u slučaju kojeg se, oko 12. tjedna radi OGTT test (test opterećenja organizma glukozom). U slučaju poremećenog OGTT testa on se ponavlja u 20. tjednu, a preporuča se i 3D anomaly scan oko 22 tjedna trudnoće
- ordiniraju se klasične pretrage u ranoj trudnoći: KG, Rh, testovi senzibilizacije, GUK, KKS, HbsAg (test na hepatitis B), eventualno urinokultura ako je žena sklonija uroinfekcijama, neki preporučaju i TORCH test
Drugi pregled u trudnoći
Drugi pregled obavlja se četiri tjedna nakon prvog. Između 11. i 14. tjedna trudnicama se nudi “kombinirani probir”. To je vrlo korisna pretraga na najčešće anomalije u djece (najčešći je Down-ov sindrom). Buduće majke koje nisu stigle ili su dvojile bi li ili ne učinile “kombinirani probir”, mogu između 16.-20. tjedna učiniti Triple test s istim ciljem, no preciznost ovakvih nalaza je daleko manja.
Daljnje kontrole u trudnoći
Daljnje kontrole do 32. tjedna obavljaju se svaka četiri tjedna pod uvjetom da je u trudnoći sve otpimalno. Slijede pregledi u 35. - 36. tjednu, a zatim jednom tjedno sve do termina. Neki ginekolozi preporučaju obrisak vrata maternice u razdoblju 14.-16. tjedna i to radi klamidije,mikroplaze i ureaplazme, s obzirom da postoji mogućnosti spontanog pobačaja u slučaju ovih infekcija.
- kod Rh negativnih trudnica, između 24-28 tjedana, ponavljaju se testovi senzibilizacije (COOMBS test)
- u 28. tjednu se ponavlja KKS
- CTG (kardiotokografski zapis) se može raditi već oko 30.-tog tjedna, no nije neophodan, obično se radi s 34.-35. tjedana, a zatim kod svakog pregleda
- u razdoblju od 35. do 37. tjedna preporuča se obrisak međice na BHSB (B strep, betahemolitički streptokok)
- terminski pregledi obavljaju se od 37. do 42. tjedna i individualno su prilagođeni, ovisno o pripremnim trudovima i stupnju otvorenosti ušća maternice
- pregled plodne vode smislen je jedino kod sumnje na fetalnu patnju i u Hrvatskoj se polako smanjuje njegova upotreba, a izvodi se pod uvjetom da ga je moguće učiniti (otvoreno ušće maternice) i da se radi u ili oko termina. Nakon same špice termina (nakon 40. tjedna), pregled plodne vode može biti koristan u slučaju nesigurnog termina te za procjenu koliko je vremena preostalo do termina.
- ultrazvuk se nerijetko radi gotovo kod svakog pregleda. Za njega nema prave medicinske potrebe, ali je koristan jer osigurava budućoj majci unutarnji mir vizualizacijom djeteta i njegovih kretnji, grimasa lica, ali i kada otac prisustvuje pregledu radi tzv. familijarizacije oca s nerođenim djetetom i njegovim boljim osjećajem razumijevanja trudnice i povezivanja s nerođenim djetetom putem vizualizacije.
- kod svakog pregleda mjeri se krvni tlak, tjelesna težina i pregled mokraće