Pet savjeta o njezi pupka
Pupak otpada sam najviše tri tjedna nakon rođenja. Dok se to ne dogodi, treba ga njegovati i čistiti. Evo i kako.
Ostatak pupkovine otpada sam od sebe nakon jednog do najviše tri tjedna od rođenja. U očekivanju da se to dogodi područje mora biti uvijek čisto i dezinficirano da bi se izbjeglo usporavanje procesa otpadanja ili pojava infekcija. Pupak se čisti kada god se zamaže ali najmanje dvaput na dan.
- Ako se pupak namoči prilikom pranja ili promjene pelene nije katastrofa. Otpadanje će se možda malo usporiti ali neće biti posljedica na zdravlje djeteta. Samo treba pažljivo osušiti područje i što prije promijeniti sterilnu gazu.
- U ostatku pupkovine (pupčani tračak) nema živaca pa dijete zbog pupkovine ne može osjećati bol. Ipak, s tračkom treba rukovati pažljivo i izbjegavati torzije Ako dijete plače dok mu uređujete pupak, to je zbog osjećaja hladnoće na trbuhu koju stvara tekućina za dezinfekciju.
- Vijeme otpadanja ostatka pupkovine jako varira od djeteta do djeteta. Normalnim se smatra sve od jedan do dva tjedna, iako može otpasti i za par dana. Nakon tri tjedna dobro obavijestiti pedijatra o tome.
- Dok ostatak pupkovine nije otpao i dok rana zarasta, bolje je ne kupati dijete, u kadici s puno vode, tj. uranjati ga u vodu. Može ga se prati u kadci a da voda ne prelazi visinu stijenke abdomena ili mokrom spužvom i osušiti ručnikom.
- U ljekarnama se može dobiti sve što treba za njegu pupka, zajedno s detaljnim uputama.