Prva šetnja
Dobro se obucite i bez straha izađite sa svojim mališanima u hladan zimski dan.
Prva šetnja ovisi više o tome jeste li se vi dovoljno oporavili nakon poroda jer zdrave bebe mogu već od prvih tjedana života krenuti u šetnju. Prehlada nije posljedica šetnje po hladnom vremenu nego kontakta s jednim od više od 200 virusa koji izazivaju simptome prehlade, a vjerojatnost širenja virusa s jedne osobe na drugu povećava se boravkom u zatvorenom prostoru. Zato za šetnju treba iskoristiti svaki lijepi dan, pogotovo kada se pojavi sunce. Zimsko sunce, iako “zubato”, vrlo je korisno za stvaranje endogenog vitamina D. Bez vitamina D organizam nije u mogućnosti iskoristiti sav kalcij unesen prehranom. Dva su glavna izvora vitamina D - endogeni koji se stvara u koži prilikom izlaganja sunčevoj svjetlosti te onaj u prehrani. Zato i najmanjoj djeci treba i zimi omogućiti makar kratku izloženost dnevnoj svjetlosti.
Prehlada nije posljedica šetnje po hladnom vremenu nego kontakta s jednim od virusa
U ovo godišnje doba s malom djecom je najbolje izlaziti u najtoplijem dijelu dana, između 11 i 15 sati kada je temperature viša nego u jutranjim satima. Naravno, ako su temperature izuzetno niske, ako pada kiša ili puše hladan vjetar, a pločnici su zaleđeni bolje je ostati kod kuće.
Izlazak zimi zahtjeva malo veće pripreme nego kad je toplo vrijeme. Pazite da su djeca prikladno odjevena. Vuneno rublje s unutarnjim pamučnim slojem nije prikladno za dojenčad, ali je dobro za malo starije bebe.
Nećete pogriješiti ako dijete odjenete slojevito, pa suvišnu odjeću možete po potrebi skinuti. Bebu u kolicima dodatno će od hladnoće štiti lagani pokrivač. Ako niste sigurni je li bebi dovoljno toplo najlakše ćete to procijeniti tako da joj stavite ruku na prsni koš ili leđa – koža mora biti topla, u protivnom je djetetu hladno. I ne zaboravite zaštititi nježno dječje lice odgovarajućom kremom.