Smanjivanje nasilja kod djece
Roditelji imaju jako važnu ulogu u smanjivanju nasilja, oni mogu naučiti dijete kako se nositi s osjećajima ljutnje bez upotrebe nasilja odgajajući svoju djecu u sigurnim domovima, s puno ljubavi.
Ako se roditelji posvete djetetu i puno njime bave, pogotovo u ranim godinama razvoja, manja je vjerojatnost da će se kod djeteta javiti poremećaj u ponašanju ili delikvencija. Vodite računa o tome da djeca imaju svoju vlastitu ličnost i razum i u procesu njihovog osamostaljivanja budite strpljivi. Dajte sve od sebe da na djetetovo ponašanje, usprkos ljutnji, frustraciji ili razočaranju, ne reagirate na neprijateljski način.
Radite na stvaranju sigurnog i nenasilnog doma
Budite prisutni u djetetovom životu jer bez pravilnog nadzora djeca ne dobivaju potrebnu sigurnost. Podržite djecu u tome da se odupru nasilju i naučite ih da reagiraju kad netko vrijeđa, prijeti ili udara drugu osobu. Pomozite im u shvaćanju da je potrebno više hrabrosti i snage za odupiranje nasilju nego za prihvaćanje nasilja.
I sami budite dobar uzor djeci, radite na stvaranju sigurnog, nenasilnog doma i reagirajte na svako nasilno ponašanje među braćom i sestrama.
Važno je da:
- znate gdje vam je dijete u svakom trenutku i tko su prijatelji s kojima se druži
- ne ostavljajte mlađu djecu samu kod kuće
- ohrabrite školsku djecu za sudjelovanje u nadgledanim školskim aktivnostima - dodatna nastava, sport ili rekreacijske grupe
- pratite dijete na aktivnosti i uočite kako se slaže s drugom djecom. Naučite ga kako se nositi s tuđim uvredama, prijetnjama ili udarcima
Ako vam se biti roditelj čini preteškim i stresnim porazgovarajte o tome sa stručnjakom ili se obratite u savjetovalište za roditelje gdje možete dobiti konkretne savjete kako na pozitivan način riješiti probleme nastale u odgoju djece.
Izvor: Odgajam li dobro svoje dijete?, Gordana Buljan Flander, Ana Karlović