Stihovi u pokretu
Čuvarkuća u suradnji s …
Kako se razvija govor i koje su njegove zakonitosti, saznajte u knjizi Stihovi u pokretu, našeg partnera Alfe.
Poticati govor kod djeteta, njegovati govor, znači razumjeti zakonitosti njegova razvoja, ali i individualnost svakog djeteta, te u skladu s time stvoriti okruženje poticajno za govor. To se prije svega odnosi na stvaranje okoline u kojoj će se dijete osjećati sigurno i prihvaćeno.
Spajanjem vokala i konsonanata započinje faza gukanja nakon koje dolazi govorna faza
Danas, u vrijeme tehničke civilizacije i promijenjene slike djetinjstva, bitno je više nego ikada stvoriti poticajno okruženje za govor. Sadržaji kojima okružujemo dijete obilježavaju ga za čitav život. U ranoj dobi s djetetom je u poticanju govora bitno slijediti prirodan tijek razvoja, od pokreta do uspravljanja, odnosno od vokala preko konsonanata koji stoje na samom izvoru jezika. Vokalima se izriču osjećaji i raspoloženja, a konsonanti obilježavaju odnos prema vanjskom, pojavnom svijetu.
Spajanjem vokala i konsonanata započinje faza gukanja nakon koje dolazi govorna faza. Ritmičkim ponavljanjem vokala i konsonanata, prvim rimovanim stihovima malešnica koji se izgovaraju u zajedništvu odraslih i djece, poticajno ćemo utjecati kako na zdrav razvoj govora tako i na cjelokupno zdravlje djeteta. Ova je knjiga nastala upravo u svrhu boljeg razumijevanja tijeka toga razvoja te mogućnosti njegova poticanja i očuvanja. Namijenjena je roditeljima, bakama, djedovima, odgojiteljima i svima onima koji žive ili rade s djecom, a stalo im je do kvalitetnog poticanja dječjeg govornog razvoja.
U knjizi se nalazi kraći teorijski uvod koji će svakako pomoći u razumijevanju faza u razvoju dječjega govora te u stvaranju za govor poticajne okoline. U uvodu se također pojašnjava podrijetlo i nastanak prvih dječjih rimovanih pjesmica i igara prstima. U drugom dijelu knjige navedene su pjesmice/malešnice s uputama za izvođenje, odnosno s opisanim pokretima ruku ili tijela. Uz knjigu je snimljen DVD na kojemu su također prikazani načini izgovaranja i izvođenja pojedinih stihova. Stihovi su dijelom autorski, a dijelom prikupljeni od naših djedova i baka te zapisani na temelju analize starih rukopisa kako bi se što bolje sačuvala hrvatska usmenoknjiževna tradicija. Upravo stihovi malešnica u sebi sadrže sve glasove i skupine glasova jednoga jezika potrebne za uvođenje djeteta u govor. Zato su oni od davnine bile glavnim sredstvom za njegovo poticanje. Vedre i vesele pjesmice i igre prstima zasigurno će potaknuti zajedništvo odraslih i djece i donijeti mnogo radosti i djeci i odraslima.
Vladimira Velički, Ivanka Katarinčić, Stihovi u pokretu, Alfa, Zagreb 2011.