Testiranje inteligencije
Inteligencija je kvaliteta koja se može razvijati, s naglaskom na stimulaciju i razvoj procesa razmišljanja.
Roditelji bi trebali prihvatiti inteligenciju svog djeteta i ne bi ga smjeli požurivati preko njegovih granica, ali ga ne smiju niti podcjenjivati. Inteligencija je kvaliteta koja se može razvijati, s naglaskom na stimulaciju i razvoj procesa razmišljanja. U testiranje kvocijenta inteligencije uključen je nenatjecateljski karakter, a dijete ne biste trebali uspoređivati s drugima. Usporedba nije dobra ni jednostavno zato što se djeca koja imaju isti IQ mogu razlikovati u pojedinačnim testovima, pa im je potrebna potpuno različita vrsta pomoći. Važno je da ne tumačite IQ test izvan konteksta; on ne uzima u obzir kreativnost ili umjetnički talent. Dijete morate prihvatiti onakvo kakvo jest, sa sviješću da je pravilnim vodstvom i podrškom moguće maksimalno poboljšati razvoj djetetove inteligencije.
Ako imate dijete čija inteligencija prelazi granice normale, bez obzira u kojem smislu, potrebna mu je posebna pažnja i toga morate biti svjesni. No vrlo malen broje djece je na krajevima granica (bilo donjih ili gornjih granica).
Testovi inteligencija mogu dati i „krivu“ sliku jer oni mjere određene vrste vještina potrebnih u školi, ali ne i cijeli raspon drugih vještina koje su jednako važne za uspjeh u životu. IQ test može obilježiti dijete kao usporeno ili retardirano, ali i zanemariti druge važne vještine koje nadoknađuju nemogućnost da brzo riješi IQ test. Isto tako IQ testovi se vrlo često labavo koriste kako bi predvidjeli koliko će uspješno dijete biti u životu, ali to je potpuno nepoštena kalkulacija, jer se inteligencija razvija s vremenom, kroz iskustvo i stimulaciju.
Izvor: Razvoj vašeg djeteta, Kako otkriti i potaknuti djetetove potencijale, Dr.Miriam Stoppard